Mediateka

Logo-Cafe, czyli rozmowy o sensie: "Dlaczego psychologia potrzebuje filozofii?"

Rozmowa Tomasza Gubały z Alexandrem Vesely o logoprofilaktyce

I Ogólnopolska Konferencja "Żyj z sensem - Logoterapia jako odpowiedź na kryzys egzystencjalny człowieka"

Wywiad o logoterapii i duchowości z dr Romanem Soleckim

Jak uwolnić się z uzależnień i odnaleźć sens? - o Logoterapii z dr R. Soleckim

Relacja ze spotkania z Alexandrem Vesely - wnukiem V. E. Frankla

Wywiad z Alexandrem Vesely w Radio Kraków

Uwaga! Smartfon - Wychowanie i Uzależnienia

Rozmowa Tygodnia z Romanem Soleckim w UJOT FM

Świadectwo Tomasza Gubały

Szukamy sensu w epidemii. Jeśli poczujemy, że wszystko ma sens, przestaniemy odczuwać lęki i wpadać w rozpacz. Zaczynam od powrotu do lektury czterech książek (na zdjęciu).

Wstępem niech będzie słowo dr Carla Rogersa:


Prawdziwym wyzwaniem współczesnej psychiatrii jest odpowiedzenie na egzystencjalną pustkę. Coraz więcej pacjentów uskarża się bowiem na poczucie bezsensu i życiowej próżni. Logoterapia uczy, że nawet tragiczne i negatywne aspekty życia, jak na przykład nieuniknione cierpienie, mogą zamienić się w triumf ludzkiego ducha, pod warunkiem ze przyjmiemy odpowiedni stosunek do sytuacji, w której się znaleźliśmy. W epoce, w jakiej przyszło nam żyć - epoce umierających tradycji, podstawowym zadaniem psychiatrii musi być wyposażanie człowieka w umiejętność odnajdywania w życiu sensu. W czasach, gdy przykazania dekalogu utraciły w oczach wielu swą wartość, każdego dnia musimy przestrzegać dziesięciu tysięcy przykazań wynikających z dziesiątków tysięcy życiowych sytuacji; w tym sensie można śmiało powiedzieć, ze logoterapia to odpowiedź na duchowe potrzeby współczesnego człowieka."


Dlatego przyglądam się sytuacji okiem logoterapeuty, posługując się lekturą i Internetem. Codziennie zastanawiam się nad jednym fragmentem z prac Viktora Frankla. Bez wątpienia przeżywamy kryzys egzystencjalny - określenie to odnosi się do konfliktów i lęków towarzyszącym problemom znaczącym dla jakości istnienia, zwłaszcza wymiaru duchowego naszego życia. Takie kryzysy wiążą się z poczuciem nieodwracalnej zmiany, utraty czasu lub życiowych możliwości oraz niespełnienia jakiejś potrzeby ważnej dla istnienia (np. potrzeby sensu).

Towarzyszą im pytania typu:

- Po co żyć?

- Jak teraz żyć?

- Co dalej ze mną?

- Jaki to ma sens?


Zdamy egzamin, jeśli szukając odpowiedzi na powyższe pytania dostrzeżemy sens w cierpieniu i z kryzysu wyjdziemy szlachetniejsi, lepsi, bardziej roztropni a przede wszystkich bardziej mężni.


Rozmowa o sensie poniżej

Copyright © 2022 Krakowski Instytut Logoterapii. Wszystkie prawa zastrzeżone.